Kwas glikolowy – należy do kwasów owocowych, nazywanych również alfahydroksykwasami – w skrócie kwasami AHA. Kwas glikolowy posiada najmniejsze cząsteczki wśród wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu może wnikać do głębokich warstw naskórka.


Działanie kwasu glikolowego
Kwas glikolowy ma zdolność stymulacji fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Kwas glikolowy wspomaga również proces keratynizacji, czyli wspomaga regularne złuszczanie naskórka. Również dzięki niemu skóra szybciej się regeneruje. Kwas glikolowy zwiększa nawilżenie skóry, obkurcza pory skórne i reguluje wydzielanie sebum, poleca się więc zabiegi z jego użyciem osobom z cerą tłustą, trądzikową. Regularne stosowanie kwasu glikolowego może też wpłynąć na rozjaśnienie plamek po opalaniu, blizn, także tych potrądzikowych. Sprawi, że skóra będzie mniej sucha w przypadku np, rybiej łuski. Pomaga również na szarą skórę u palaczy.


Stężenie kwasu glikolowego
• Stężenie do 15% – w tym stężeniu działanie kwasu glikolowego jest najbezpieczniejsze – kwas działa na skórę nawilżająco, złuszcza również powierzchniową warstwę rogową naskórka, ponieważ rozluźnia i rozrywa wiązadła komórkowe. Pobudza syntezę fibroblastów i regeneruje skórę.
• Stężenie 20-35% -nie tylko nawilża skórę, ale i ją oczyszcza, działa jak peeling.


Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu


Wskazania
Zabieg kwasem glikolowym poleca się osobom z trądzikiem pospolitym, tym, którzy chcą zmniejszyć widoczność blizn i przebarwień (ostuda, piegi, plamy soczewicowate), rozstępów, mają problem z łojotokiem i zaskórnikami.
Z działania kwasu glikolowego korzystają również osoby zmagające się z rogowaceniem okołomieszkowym i szorstką skórą, a także ci, którzy chcą spowolnić procesy starzenia się skóry i wygładzić ją.


Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu glikolowego są ciąża i karmienie piersią, ale również alergie skórne i podrażnienia skóry. Zabiegu nie wykonuje się też u osób stosujących terapię retinoidami i cierpiących na choroby autoimmunologiczne.
Z nałożenia kwasu glikolowego trzeba też zrezygnować w przypadku wykwitu opryszczki wargowej, torbieli i w przedziale do 2 miesięcy od zabiegu chirurgicznego wykonywanego w obrębie twarzy.