Liposukcja ultradźwiękowa zalicza się do skutecznych i nieinwazyjnych zabiegów odchudzających. Chociaż tradycyjna liposukcja wiąże się z odsysaniem tłuszczu i rekonwalescencją, to w przypadku wersji wykorzystującej ultradźwięki procedura jest o wiele łagodniejsza. Zabieg pozwala na zredukowanie wagi i wymodelowanie problematycznych partii ciała.


Na co działa liposukcja ultradźwiękowa?


Liposukcja ultradźwiękowa znana jest też jako liposukcja kawitacyjna. Ten zabieg przeprowadza się miejscowo z wykorzystaniem głowicy, która emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Jak to działa? W odróżnieniu od tradycyjnej liposukcji ssącej, która polega na wykonaniu nacięć i odessaniu nadmiaru tłuszczu, ultradźwięki rozbijają komórki tłuszczowe. Następnie zostają one odprowadzone przez układ limfatyczny i żylny, dzięki czemu możliwe staje się też ich metabolizowanie. Efekt uwidacznia się stopniowo. Specyfiką liposukcji ultradźwiękowej jest konieczność wykonania serii zabiegów, by uzyskać pożądane rezultaty.


Zabieg liposukcji z wykorzystaniem ultradźwięków stosuje się na partie ciała takie jak brzuch, pośladki, uda, łydki, ręce, biodra czy plecy w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. W wyniku procedury zredukujemy nadmiar tkanki tłuszczowej, cellulit.


Kiedy zalecana jest liposukcja ultradźwiękowa?


Liposukcja ultradźwiękowa jest zabiegiem łagodniejszym od tradycyjnej. Warto z niej skorzystać, gdy chcemy uniknąć długotrwałej rekonwalescencji i ryzyka powikłań związanego ze standardową procedurą odsysania tłuszczu. Wskazaniem do liposukcji ultradźwiękami może być zatem chęć redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu, wymodelowanie sylwetki, zwiększenie elastyczności skóry, jej odżywienie i pobudzenie przemiany materii.

Zabiegowi powinny towarzyszyć inne czynności wspomagające odchudzanie, w tym stosowanie zbilansowanej diety. Zdarza się, że nie są one skuteczne w walce z tłuszczem odkładającym się w niektórych partiach ciała. Właśnie ze względu na to liposukcja to dobry sposób na wspomaganie odchudzania, szczególnie w przypadku kobiet po ciąży.


Liposukcja ultradźwiękowa – przeciwwskazania


Żeby zostać zakwalifikowanym do liposukcji ultradźwiękowej, trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem. Główne przeciwwskazania do zabiegu dotyczą:

 • kobiet w ciąży i karmiących piersią;
 • kobiet podczas trwającej miesiączki;
 • cukrzyków;
 • chorych na padaczkę;
 • osteoporozy;
 • schorzeń dotyczących krzepliwości krwi oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego;
 • stwardnienia rozsianego;
 • osób z rozrusznikiem serca;
 • osób z implantami;
 • schorzeń dotyczących skórny, w tym stanów zapalnych;
 • chorych na nowotwory.

Liposukcja ultradźwiękowa na odchudzanie – jak przebiega?Przed zabiegiem liposukcji ultradźwiękowej należy pić od 2 do 2,5 litra wody dziennie. Dostarczanie dużej ilości płynów należy zacząć dwa dni przed zabiegiem, a kontynuować, zgodnie z zaleceniami danego gabinetu, jeszcze przez kilka kolejnych dni.


Liposukcja ultradźwiękowa – jak uzyskać trwałe efekty?


Pierwsze efekty liposukcji ultradźwiękowej widoczne są już po pierwszym zabiegu. Konieczne jest jednak stawienie się na całą serię wizyt i przestrzeganie zaleceń. Pozwoli to na uzyskanie zadowalających rezultatów i widoczne wymodelowanie sylwetki.

Nie bez znaczenia jest właściwie zaplanowana kuracja odchudzająca, która często towarzyszy osobom planującym gabinetową redukcję tkanki tłuszczowej. Istotna jest więc odpowiednia dieta niskotłuszczowa oraz aktywność fizyczna – połączenie tych elementów przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Z wysiłkiem należy jednak uważać bezpośrednio po zabiegu.