Zasada działania lasera Q-switch

Laser Q-switch Nd:Yag usuwa tatuaż poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które pochłonięte są przez barwnik tatuażu. Po absorpcji dochodzi do eksplozji barwnika na bardzo drobne fragmenty, które zostają wchłaniane w skórze, a później usuwane przez układ immunologiczny organizmu. Dzięki temu laserowe usuwanie tatuażu to zabieg, który nie wywołuje trwałych obrażeń skóry. Laser Q-switch posiada końcówki emitujące światło o różnych długościach fali:

  • 1.1064 nm do usuwania ciemnych tatuaży (czarnych, szarych, granatowych)
  • 2.532 nm do usuwania tatuaży czerwonych

Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Trudniej usuwa się tatuaże o innych niż wspomniane kolorach. Za pomocą lasera Q-switch można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.

Aby laserowe usuwanie tatuażu było całkowicie skuteczne, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Liczba niezbędnych do usunięcia tatuażu zabiegów zależy od bardzo wielu czynników:

  • koloru lub ilości występujących kolorów tatuażu,
  • wielkości, głębokości, typu barwnika,
  • koloru skóry,
  • indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego)

Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego usunięcia średnio 4 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, o dużej gęstości pigmentu wymagają średnio 5 -6 zabiegów. Pomiędzy zabiegami powinna być 6-8-tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem.

 

W trakcie i po zabiegu laserowego usuwania tatuażu

Kwalifikacja do zabiegu laserowego usuwania tatuażu następuje po zebraniu dokładnego wywiadu. Następnie wykonuje próbę laserową i ocenia wrażliwość skory, skuteczność i przewidywany efekt.

Działanie lasera usuwającego tatuaż odczuwane jest przez pacjenta jako lekki ból, ale zawsze stosuje się metody znieczulania. Może to być krem ze środkiem znieczulającym lub schładzanie skóry. Rzadko przed laserowym usuwaniem tatuażu stosuje się znieczulenie zastrzykiem ze środkiem znieczulającym.

Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu pojawiają się delikatne powierzchowne, szybko gojące się uszkodzenia naskórka, dlatego w gabinecie nakłada się opatrunek z maścią antybiotykową. Po kilku dniach powstałe strupki odpadają odkrywając gojący się naskórek. Z każdym zabiegiem laserowego usuwania tatuaż blednie. Niekiedy niewielka ilość barwnika pozostaje w skórze i zarys tatuażu może być widoczny. Rzadko mogą pozostać blizny u osób predysponowanych powstawaniem bliznowców. Nie należy zrywać strupków, aby uniknąć tego typu powikłań.

Często bezpośrednio po zabiegu laserowego usuwania tatuażu na skórze występują przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany faktury. Najczęściej w ciągu roku – do 2 lat ulegają zanikowi. W rzadkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, ledwo widoczne i tym samym przez pacjentów akceptowane.

 

Przeciwwskazania

 

Tatuaży nie powinny usuwać osoby, u których stwierdza się:

  • skłonność do powstawania blizn,
  • choroby tkanki łącznej w wywiadzie,
  • doustną izotretinoiną i okres do 3 miesięcy od zakończenia terapii,
  • bardzo duża powierzchnia tatuażu,
  • ciemne fototypy skóry